Jak na PLOCHÝ UZEL?

Jak na PLOCHÝ UZEL?

Základní uzel, který najdete snad ve všech návodech. V nagličtině nazývaný jako MACRAMÉ SQUARE KNOT. Mnoho z vás ho možná zná z vázání paracord náramků. Využijete ho při tvorbě luceren, kabelek, polštářů, závěsných dekorací ….

Plochý uzel je vlastně takové pokračování spirálového uzlu. Jak jste si určitě přečetli u spirálového uzlu se uzel váže pouze na jednu stranu, u plochého uzlíku strany při pletení střídáte. Při střídání stran vám jako zázrakem vznikne rovný pramen.

Při pletení opět rozlišujeme nitě vázací a nitě osnovní („mrtvé nitě“). Často se uzel váže ze čtyř nití. Vnější dvě nitě jsou vázací/pracovní a vnitřní dvě nitě osnovní. Pro lepší orientaci nazývejme osnovní nitě jako „mrtvé“ nitě. Jde o pasivní prvek, který slouží jako nosné médium.

Plochým uzlem vytvoříte plochy, jeho vzor můžete střídat, snižovat nebo kombimovat k ostatními uzly.

Při pletení plochého uzlu se vám v začátcích mohou plést strany. Začínat pletení lze zleva doprava nebo zprava doleva. Sami si určíte na jakou stranu vám vyhovuje začínat. Jak na tento uzel vám přiblíží video viz níže, kde začínám plést vždy z leva doprava. Když se při pletení ztratíte, uzel se vám začne nevzhledně deformovat. V tu chvíli je nutné se zastavit, najít, kde je chyba a práci rozplést. Koukněte na video, kde v čase 1:05 najdete ukázku, kde opravuji chybu.

Plochým uzlem vytvoříte oblíbenou PECIČKU/SOUDEČEK. V angličtině se nazývá jako BERRY KNOT. Jak na něj, najdete ke konci videa. Skvěle ho zužitkujete při pletení soviček a jiných vzorů.

Dalším používaným vzorem je vzor RYBÍ KOSTI (MACRAMÉ FISHBONE KNOT). Jde o plochý uzel vázaný z více nití, kde střídaní vázacích nití měníte přibíráním z okolních pramenů. Jeho ukázku najdete na fotce lucerny.

Základy plochého uzle už znáte, jďěte do akce a vyzkoušejte ho. Těším se na vaše komentáře a fotky, jak vám to jde od ruky .o).

Plochý uzel báječně doplňuje žebrový uzel. O tom zase příště.

Vaše Meela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *