Jak na SPIRÁLOVÝ UZEL?

Jak na SPIRÁLOVÝ UZEL?

Uzel, který se točí do spirály využijete při výrově závěsů na kytky, jako zajímavý prvek při tvorbě nástěnné dekorace, při oplétání kovových tvarů nebo při výrobě klíčenek. V angličtině nazvaný jako SPIRAL KNOT.

Často se spirálový uzel váže ze čtyř nití. Vnější dvě nitě jsou vázací/pracovní a vnitřní dvě nitě osnovní. Pro lepší orientaci nazývejme osnovní nitě jako „mrtvé“ nitě. Jde o pasivní prvek, který slouží jako nosné médium.

Při oplétání kovových tvarů vám „mrtvé“ nitě nahrazuje kovový polotovar. Stačí vám tedy pouze dvě nitě, respektive jedná dlouhá nit přeložená na polovinu.

Uzel se váže pouze na jednu stranu, jak můžete vidět na videu. U techniky macramé se často při vázání střídají strany, v případě spirálového uzle ne. Proto si dobře zapamatujte jakou stranou začínáte. Začnete-li vázat uzel z leva do prava, jde o pravotočivý uzel, pokud začnete z prava do leva, jde o uzel levotočivý.

Uzel se vám hned na startu začne přirozeně točit a v tom je jeho velká krása a jednoduchost. Stupeň pootočení můžete ovlivnit posunem nití k sobě nebo od sebe. Celý upletený pramen lze i dodatečně trochu povolit nebo utáhnout.

Při vázání dávejte pozor, aby uzly nebyly příliš volné. Utahujte je, jako když si zavazujete tkaničky od bot.

Líbí se vám spirálový uzel? Mě moc. Příště se na zoubek podíváme plochému uzlu.

Vaše Meela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *