Jak na MACRAMÉ?

Jak na MACRAMÉ?

Naučit se plést bez použití pletacích jehlic nebo háčků vám může znít jako nesmysl, ale díky technice macramé zjistíte, že to jde. A jde to krásně, hladce (možná i obratce :o), pokud si osvojíte základní uzly a zvolíte materiál, který vám hladkost pletení zajistí.

Drhá se od pradávna a jde tradiční ruční práci, která je v součastné době populární díky skandinávskému stylu bydlení. Mnoho z vás si možná vzpomene na drhané sovy nebo nástěnné tapiserie ze svého mládí. V tu dobu se k pletení používal převážně sisal. Každopádně tradice drhání sahá hluboko do minulosti.

Macramé je odvozené z tureckého slova „magrama“ nebo arabského „migramah“. U nás techniku známe pod českým slovem drhání, vázání uzlů nebo méně známým slovem uzlovatina. Jde o krajkářskou techniku, která vám umožní tvořit nástěnné dekorace, závěsy na květiny, tašky, šperky a různé bytové dekorace.

Jak začít?

Ujasněte si, čím chcete začít. Je vhodné zvolit si jednodušší výrobek, kde nepotřebujete dlouhou délku příze. Najděte si inspiraci na youtube, v knížce, Pinterestu nebo jděte na kurz.

Kurzy macramé jsou výhodné v tom, že máte okamžitou zpětnou vazbu od lektora pokud se tzv. zamotáte.

Osvojte si základní uzly a jejich názvosloví, jak v češtině tak angličtině. Návody jsou často v angličtině. Trénování je základ. Vázání uzlů si výrobně nacvičíte na jednoduchých vzorech klíčenek nebo podšálků. A hlavně to nevzdávejte, pokud se vám vázání nebude hned dařit! Chce to cvik.

Co pořebujete na záčátek?

Přízi a předmět, na který nitě připevníte a začnete s tvořením osvovy. Dále pak špendlíky, nůžky, metr, podložku, své ruce a alespoň hodinku času.

Nechce se vám investovat do klasické macramé podložky? Použijte stůl a krepovou pásku, desky s klip rámem, polystyrenovou/pěnovou desku nebo korkovou podložku.

Nůžky zvolte krejčovské, ale na startu vám službu udělají i ty na papír. Hodit se vám bude háček na háčkování.

Přízi je nutné na začátku připevnit na dřevěnou tyč, kovový základ, karabinku … . Záleží na tom, co se rozhodnete vyrobit.

Příze se ve většině případů vyrábí z recyklované bavlny. Mnoho přízí je vyrobeno s označením Standart 100 OEKO-TEX. Jedná se o přední bezpečnostní značku na světě. Ta zaručuje, že šňůra neobsahuje škodlivé látky, nemá dopad na lidské zdraví ani na životní prostředí. Lze ji využít i na výrobky pro děti.

Příze se rozděluje na rozčesávací a nerozčesávácí. Na trhu najdete široký sortiment značek i velikostí. U macramé nití se velikostí rozumí její síla v milimetrech. Vybírat můžete od velikosti 1mm až 9 mm. Nejčastěji používané velikosti v návodech jsou 3mm a 5 mm síly přízí.

Mezi rozčesávací patří jednoduše nebo trojitě točená (3PLY) příze. Jednoduše stáčená příze je měkká, snadno rozčesatelná. Trojitě točená příze (3PLY) dodá vašemu výrobku na struktuře. Tyto druhy nití využitete všude tam, kde chcete rozčesávat.

Nerozčesávací šňůry jsou hladké, pevné a pro začátečníky nejvhodnější právě proto, že se nerozčesávají a nerozplétají. Hodí se také na háčkování.

Teď už zhruba víte, jak začít. V dalším příspěvku vás seznámím se základními uzly. Připravte si proto nitě. Těšíte se?

Vaše Meela

Zdroj některých fotek: bobbiny.com

2 Odpovědi

  1. Michael Jenkins napsal:

    I am sure this paragraph has touched all the internet
    viewers, its really really good article on building up new
    weblog.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *